Farář.

(Klady a vady kazatelů a kázání -> Různé)

Farář káže.

1)
Co řekne člověku v konkrétní tísni?
2)
Návrh na muka pro faráře v pekle.
a)
Za trest, když se na svá kázání nepřipravuje nebo když káže nepromyšlenosti.
b)
Když si neuvědomuje, že hřích zůstává hříchem, i když se s kazatelny omlouvá nebo se o něm mlčí.
c)
Poslouchat den co den vlastní kázání.

Farář jako posluchač kázání.

1)
Vzhledem k tomu, že farář na sboru káže prakticky každou neděli a každý církevní svátek (minimálně jednou za neděli), je pro běžného faráře mnohdy nesnadné vžít se do situace posluchače.
2)
Faráři působící mimo běžnou sborovou práci (např. Faráři pro mládež, faráři seniorátní, v armádě, ve vězení a pod.) zdaleka nekáží každonedělně. Vžít se do situace posluchačů se však rovněž nedovedou příliš snadno.
3)
Pokud se farář nedokáže vžít se do situace běžného posluchače, pak by se tím neměl příliš chlubit. Mluví to totiž v jeho neprospěch.
4)
Finta mnohých farářů.
a)
Rádo by objektivní konstatování: Není možné, aby se farář plně a cele vžil do situace posluchače.
b)
Prakticky by to mohlo pro faráře znamenat omluvu, že (když) běžný farář nedokáže poslouchat kázání jako posluchač.
c)
Není toho schopen nebo k tomu není ochoten?

Farář zkazil kázání.

Na štěstí posluchači přežijí leccos.

Farářská kuchyně.

1)
Jsou tam velké dávky exegese a homiletiky. Najdou se tam ovšem i nějaké ingredience, např. Meditace a modlitba.
2)
Moderní farář může používat různé polotovary a kuchařská i nekuchařská technická zařízení.
3)
Kuchař ví, jak na to. I farář si dokáže usnadnit svou práci. Přece na to studoval. Hlavně vědět, kam sáhnout a kdy. 4) Viz: Neosobně.

Farářská řeč.

1)
Mnozí faráři mají občas i v běžné mluvě pocit či dojem, že mluví na kazatelně.
2)
Pokud to nedojde farářovi, pak si to daleko dřív uvědomí lidé kolem něj.

Frustrace. (08).

1)
Když farář pociťuje a prožívá dlouhodobě neefektivnost svých kázání, nelze se divit, že bezprostředně na sobě ví, co je to frustrace.
2)
Velkou útěchou farářů ve všech generacích, pokud své poslání brali vážně, byla důvěra ve SB, že působí jako seménko rostoucí, zpočátku v zemi, zatím neviditelně a neviděně.
3)
Přechod na jiný sbor je řešení stále ¨relativnější. Toto řešení patří stále víc a ve větší míře mezi řešení povrchní, zdánlivá a iluzorní. Neřeší se totiž podstata.
4)
Supervize.
a)
Dojem některých (dokonce i odpovědných) lidí (zvláště funkcionářů) v církvi, že tento zázračný lék pomůže proti vyhoření a frustraci u farářů. Navíc ještě zázračně upraví faráře do ideální vnější a vnitřní podoby a stavu.
b)
Supervize je relativně zázračný prostředek pro ty, kdo ji budou provozovat. Tento pro církev nelaciný špás naplní někomu kapsu.
c)
Babičky dole ve sborech jistě ochotně a rády sáhnou ještě hlouběji do kapsáře, aby se zkvalitnila úroveň jejich duchovních pastýřů.
d)
Jak se ukazuje, dosavadní příprava farářů je asi či pravděpodobně nekvalitní a nedostačující obsahově i časově. Dnešní farář po gymnaziu absolvuje 5 let studia na Evangelické teologické fakultě. Pak většinou následuje ještě rok studia někde v cizině. Pak následuje rok vikariátu.
1.
Ukazuje se, že supervizi potřebují mladí faráři, kteří nedokáží zvládat nápory farářského povolání.
2.
Na omluvu mladé farářské generace je ovšem třeba poznamenat, že se mění struktura života a práce církve ve srovnání s dobou, kdy nastupovali dnešní dříve narození faráři. Ale i ti do určité míry stále hůř zvládají měnící se klima uvnitř v církvi. A nejde jen o snižující se (o klesající) počty v členské základně církve.
3.
Upřesnění: Zdaleka ne všichni faráři potřebují projít navrhovanými mnohahodinovými kurzy supervize.


Bohumil Květenský a Tomáš Květenský vytvořili tyto internetové stránky na přání autora v podobě, aby byly maximálně dostupné i pro nevidomé.
V roce 2021 byly již zaniklé stránky obnoveny z úcty k celoživotnímu poslání a památce autora.