87. Pančava. Společné slavení narozenin: 45 let.

(Prémiový humor - Řeči pomaturitní -> Řeči pomaturitní)

Milí přátelé,

Dříve nežli dle výzvy organizátorů našeho setkání pronesu úvodní slovo, považuji za vhodné nepřeslechnout nesmělé i směleji se ozývající hlasy, které připomínají: Sedíme tu už dost dlouho na sucho. Je třeba svlažit naše hrdla.
Navrhuji proto přesunout část závěrečného bodu mé řeči, tedy přípitek, na předsunuté místo. Připíjíme proto na naše opětovné setkání.
Přípitek.

Soudě podle příznivé odezvy,

Navrhuji zopakovat přípitek ve slavnostnější podobě ještě i na konci mé řeči. Třeba někomu zatím opět vyschne hrdlo.

Vážení přátelé, kolegové, kolegyně.

Když jsem se včera od našeho organizačního výboru dověděl, že mám naše dnešní setkání zahájit slavnostním proslovem, právem jsem si uvědomil, že neprávem přiřknutá nadmíru čestná funkce oficielně a úředně uznaného vítače a zahajovače našich pomaturitních setkání je tak příliš čestná, že se z toho jednomu může až zatočit hlava.
Nic na světě se prý nemá přehánět. A proto ani já vás nehodlám nadměrně dlouho krmit a napájet přívalem slov, který by pro svou eventuelní nestravitelnost mohl vyvolat žalůdeční neurózu.
Nebo naopak, pro svou nadměrnou stravitelnost by mohl (tento příval slov) způsobit moderní civilizační chorobu zvanou obezita.

Na začátku každého správného proslovu se má posluchač dovědět dvě pro něj důležité věci:

a)
Jak dlouho to bude trvat a kdy to skončí.
b)
Na co se má těšit, co že to vlastně uslyší.

K bodu 1.:

Bude pro vás jistě potěšitelné, že skončím brzo.
K bodu 2.: Uvádím ke schválení osnovu.

Osnova:

1)
Uvítání.
2)
Vysvětlení, proč jsme se sešli.
3)
Opakování a doplnění učiva. Tentokrát: historie.
4)
Závěr. Poděkování. Opakování přípitku.

1) Uvítání.

Dosavadní slova a připravené milé prostředí zřetelně a nad slunce jasněji naznačují, že jste zde všichni co nejsrdečněji a nejupřímněji vítáni. Přijměte proto, prosím, opětovné ujištění v tomto směru.

2) Vysvětlení, proč jsme se vlastně sešli.

Od setkání k setkání jdem a máme stále nové, zbrusu nové, neopakovatelné, neomšelé a neotřelé důvody. Tyto důvody mají, jak už vidno, jak už to ani v moderní době jinak být nemůže, matematický podklad.
Jde o množinu čísel. Přesněji řečeno, jde o postupující řadu čísel. Tato čísla připomínají výročí gymnasia nebo naše osobní životní jubilea. Tentokrát slavíme pouze symbolickou pětku za koncem našeho životního jubilea, která toto naše životní jubileum zakončuje.
45
Let věku, to není ani příliš mnoho, ale už ani ne příliš málo. Je to tak akorát.

Na tomto místě si dovolím udělat pro doplnění našeho všeobecného vzdělání historicko-jazykovědný exkurs o vzniku slovního spojení:

Ako rát. Ako rád.
Jistý anglický lord si zavolal svého sluhu a sdělil mu: John, jsem s vámi velmi spokojen. Jako výraz mé spokojenosti přijměte tuto lahev whiski. Vypijte ji na mé zdraví, až budete mít volno.
Věrný John neotálel se splněním rozkazu svého spokojeného pána. Bez zbytečných průtahů se pustil do boje se zrádným alkoholem. Mimo jiné jistě i proto, aby si snad lord svou velkorysou štědrost nerozmyslel či aby nezměnil stanovisko.
Za hodinu potkal lord dobře naladěného Johna, který se usilovně snažil přes nádvoří dovrávorat se do jedněch dveří.
S upřímným zájmem se zeptal: John, jaká pak byla whiski? John odvětil: Vaše lordstvo, ta whiski od vás byla akorát. Nechápající jeho lordstvo požádalo o bližší vysvětlení.
John se pustil do precisního vysvětlování a odborného výkladu: To je tak, pane. Kdyby ta whiski byla kor moc dobrá, tak byste mi ji nedal a raději byste si ji vypil sám.
Kdyby však byla zase moc špatná, tak já bych ji nepil a raději bych ji vylil. Ale ona whiski byla akorád. Tedy k naší plné oboustranné spokojenosti. Vy nemáte čeho litovat a já jsem spokojen.

Ale vraťme se z Anglie k našemu životnímu jubileu.

Statistické výzkumy jednoznačně potvrdily běžnou zkušenost lidí, že pro převážnou většinu lidí znamená 45 let věku víc než polovinu jejich života.
Oslava našich narozenin však nemá být tryznou. Zmíněný výraz: Akorát vhodně vystihuje naši situaci.

Druhým nezanedbatelným důvodem našeho setkání je skutečnost, že se vždy rádi vidíme.

Vždy si spolu po delším čase rádi pohovoříme. To samo o sobě je jistě dostačujícím podnětem a důvodem pro naše setkávání,
I kdyby už třeba ani nejvyšší matematikou podložený důvod neexistoval.

3) Opakování a doplnění učiva.

Tento bod úvodního proslovu jsme zavedli před třemi lety na Kohútce. Tam jsme opakovali matematiku a češtinu.
V reakci řady lidí lze spatřovat jistý neklid, ba nervositu, ano i zvýšený neklid. Výraz: Opakování učiva nám stále, i v odstupu desítek let od školy zavání nepříjemným zkoušením.
Výraz: Doplnění učiva v nás vyvolává představu postmaturitního studia.
Pro naprosté uklidnění však přítomným podotýkám, že lze použít zmodernisovaných moderních pedagogických metod.
Umožňuje to např. K vydání připravovaná kniha s názvem: Půlnoční výkřik aneb soubor historicko-strašidelných příběhů vhodných k vyprávění (nikoli pouze ke čtení) o půlnoci.
Kniha bezpochyby pomůže vzbudit větší zájem o historii zvláště u mladé generace, která miluje půlnoční hrátky. Samozřejmě, že se tak musí činit způsobem nenuceným a nevtíravým. Myslím tím tu historii.
Jak však naznačuje už pouhý název historického díla, jde o záležitost po výtce až půlnoční.
Nebudeme si proto kazit příjemně začínající odpoledne nějakým půlnočním strašením.
Raději přikročíme k poslednímu, toužebně očekávanému bodu.
To půlnoční ponecháme až na půlnoc.

4) Závěr. Poděkování. Opakování a umocnění přípitku.

Nejprve chceme poděkovat organizátorům sejítí za vynaložené úsilí a námahu a pečlivou starost a starostlivost, aby všecko vyšlo a dobře dopadlo.
Vysoce oceňujeme jejich usilovné úsilí a tvůrčí práci a skvělé výsledky jejich námahy a další duševní i neduševní činnosti a aktivity.
Vše se po každé pravidelně vydaří k naší naprosté spokojenosti.
Výrazem naší nejvyšší spokojenosti s nimi budiž náš souhlas s tím, aby jim byla i nadále ponechána plná důvěra a veškerá další námaha a práce spojená i s dalšími setkáváními, a to v plném rozsahu.

Dále se sluší poděkovat všem,

Kteří přišli (dostavili se) z daleka i z blízka. Všem patří maximální dík za to, že s sebou přinesli plné kapsy dobré nálady.

Druhý přípitek. Na naše setkání a na dobré zdraví nás všech. Nyní i nadále.

Píseň:

Gaudeamus igitur.


Bohumil Květenský a Tomáš Květenský vytvořili tyto internetové stránky na přání autora v podobě, aby byly maximálně dostupné i pro nevidomé.
V roce 2021 byly již zaniklé stránky obnoveny z úcty k celoživotnímu poslání a památce autora.