Staré kázání.

(Klady a vady kazatelů a kázání -> Různé)1) Staré značkové víno bývá ceněno víc nežli starý ztvrdlý chleba.
2) Staré klasické kázání od teologa - klasika je samozřejmě nepopiratelně dobré. Ale nemusí být záživné a aktuální dnes.
3) Někteří faráři se skoro ani netají tím, že si občas vypůjčí kázání od nějaké teologické autority minulé nebo přítomné.
a) Existuje mnoho knih s kázáními od Kalvina a Luthera a od modernějších věhlasných nebo alespoň pro faráře známých osob a osobností.
b) Církev vydává kázání pro čtené bohoslužby.
c) Nemálo farářů bere prakticky a velmi aktivně v úvahu přípravky pro výuku dětí v nedělní škole. Jedná se o dobrou práci umožňující použití nejen pro děti.
d) Použití (občasné nebo častější) nemusí být výrazem či dokladem farářovy lenosti, neschopnosti nebo různého stupně hoření či vyhoření. Může se jednat o časovou tíseň nebo o snahu předložit svým posluchačům to nejlepší.
e) Vlastní stará kázání farář použije většinou jen neběžně. Jsou však tací, kteří mají několikaletý cyklus kázání, který jen mírně a poskrovnu obměňují či aktuálně upravují nějakým současným dobovým příkladem, takže to (farářovo kázání) vzbudí dojem v troubě ohřáté housky nebo osmažené topínky.
4) Viz: Neosobně.

Staré kázání.

1)
Farář potřebuje narychlo nebo z jiného důvodu připravit kázání, neboť se nějak nemohl připravit. Sáhne do svého archivu a vytáhne příhodné kázání. Před léty je měl a dobře zapůsobilo. Tehdy z něho měl ten nejlepší dojem, i z reakce posluchačů. Mírně upraví starou předlohu a odkáže ji. Ale má pocit, že svým posluchačům kázal minulost, přece jen starou verzi něčeho aktuálního kdysi dávno. Jakási izraelská zčervivělá manna na poušti, když si ji chtěli nasbírat do zásoby na příští den. Reakce posluchačů byla zdrženlivá, to se při podávání rukou lidem vycházejícím z kostela přece pozná. Sám farář rovněž není spokojem. Někdejší pochoutkový koláč se stal suchým, okoralým, zčásti plesnivým někdejším koláčem.
2)
Takové problémy má jen farář citlivý a hledající a vážně se zamýšlející nad svým posláním. Lze také vzít nějaké dogmatické kázání ze Sbírky kázání, rovněž staré a vykastrované od konkrétností pulzujícího života.
3)
Záleží i na posluchačích. Mnozí posluchači jsou spokojenější, když je nic konkrétního neruší. Lépe se při tom spí.

Staré kázání.

1)
Nemusí být vždy zastaralé.
2)
Ve starém lze objevit bohaté nové.
3)
Pokud farář zjistí, že směle může používat svá kázání stará 20 let (konkrétně před VLR), pak byl tehdy farář buď genius nebo je to průšvih dnes.
4)
Kázání je (má být) vždy zápas faráře o aktuální pochopení a vyjádření SB do konkrétní situace a do dané chvíle.


Bohumil Květenský a Tomáš Květenský vytvořili tyto internetové stránky na přání autora v podobě, aby byly maximálně dostupné i pro nevidomé.
V roce 2021 byly již zaniklé stránky obnoveny z úcty k celoživotnímu poslání a památce autora.