Hustilka.

(Klady a vady kazatelů a kázání -> Různé)

Hustil to do lidí.

1)
Slovní, duchovní nakládačka.
2)
Většinou kvůli něčenu neduchovnímu nebo pro něco neduchovního.

Hustit to do lidí.

1)
Lze tak činit tradičně jako za starodávna nebo moderně.
2)
Vhodné nástroje: Řečnický patetický výkon. Gestikulace. Citové apely. Vhodné citáty. Příklady z dějin. Přiléhavé citáty velikánů a z bible. Trumf: Bůh to (tak) chce.
3)
87. Je parné srpnové nedělní odpoledne. V seniorátě maďarské reformované církve se koná presbyterní konference.
a)
Presbyteři ze sborů se sjeli k odpolednímu konferování.
b)
Pro přítomné Čechy to bylo překvapení k padnutí. Nejen kvůli tomu parnému nelidsky bodavému a bodajícímu slunci.
c)
Presbyteři poctivě přijeli o prázdninách, za nelidského vedra. Možná, že Maďaři jsou zvyklí na vedro i na povinnost kázně vůči seniorovi.
d)
Společenské ustrojení přítomných: Černý oblek. Bílá košile. Utažená kravata.
e)
Vzhledem k pěknému počasí ešpereš rozhodl, že se lidé nebudou pařit v místnosti, ale že se využije pěkného počasí venku. Vynesli se tedy židle ven a lidé se usadili proti maďarskému malému Diovi.
f)
Ešpereš dovolil přítomným sundat si sako a uvolnit kravatu. Vyzval je k pozornému poslouchání toho, co má důležitého na srdci a co jim musí povědět. Sám zůstal v saku a ani kravatu si neuvolnil.
g)
Ešpereš se dal do velmi živého a temperamentního řečnění. Gestikuloval s pravou košutovskou náruživostí. Hustil cosi do posluchačů plných 73 minut.
h)
Posluchači patřili ke starší mužské části generace. Někteří pamatovali vojenskou kázeň za války, a tak dokázali svou vytrvalost. Nikdo nespal. Jednak z úcty ke své církevní vrchnosti, jednak ke skvělému řečnickému seniorskému výkonu, jednak proto, že ešpereš občas posluchače vyzýval, aby nespali, poněvadž to, co říká, je přece velmi důležité.
i)
Přítomní Češi mrkali na drát. V duchu se přenesli do dávných již nepamatovatelných dob své jinak milované církve. Opravdu to takové mohlo být u nás v církevním dávnověku?
4)
Viz: Neosobně.

Hustit to do posluchačů.

Snaha k něčemu nebo do něčeho je dotlačit.


Bohumil Květenský a Tomáš Květenský vytvořili tyto internetové stránky na přání autora v podobě, aby byly maximálně dostupné i pro nevidomé.
V roce 2021 byly již zaniklé stránky obnoveny z úcty k celoživotnímu poslání a památce autora.