52. Deset Panen. Matouš 25,1-13.

(Biblická dějeprava -> 2 Dějeprava Nový zákon)

Text:

Lukáš 18,8:
Když přijde syn člověka, zdali nalezne víru na zemi?
Matouš 25,13:
JK: Bděte, neboť nevíte dne ani hodiny, kdy syn člověka přijde.

Čtení:

Matouš 25,1-13.

Postup:

1)
Svatba tehdy. Průvod šel po celém městečku do domu nevěsty. Ženich si odvedl nevěstu domů. K průvodu se připojovaly přítelkyně nevěsty. V domě ženicha se zasedlo k svatební hostině.
2)
KB se podobá 10 družičkám. Měly se připojit k průvodu u domu nevěsty a jít s průvodem do domu ženicha na svatbu. Měly svítit na cestu. Tehdy nebylo jiné noční osvětlení nežli vlastní světlo. Olejové lampičky.
a)
5 rozumných uvažuje, že se vše může protáhnout. Vzaly si olej do zásoby. 5 nerozumných nemyslí. Všechny usnuly. Ztažené knoty, přesto oleje ubývalo. Lampy musely minimálně svítit. Musely být v pohotovostním stavu.
b)
Lampy nešlo rozsvítit na poslední chvíli. Tehdy se používalo křesadla. Křesání, nikoli zápalky nebo zapalovač. Trvalo to dlouho, než se vykřesala potřebná účinná jiskra.
3)
Půlnoc. Narychlo rozsvítit lampy. Nerozumné prosí o olej. Rozumné nedaly. Nezbylo by ani vám, ani nám. Koupit si v obchodě. Poznámka: Zdánlivá tvrdost. Nepomoci.
4)
Rozumné šly s průvodem. Jásot. Otevírání dveří, zdravení, okukování. Jaké šaty má nevěsta a podobně. Radost, veselí.
5)
Nerozumné hledají obchod. O půlnoci je zavřeno. Budit obchodníka. Ti asi nepřekypovali ochotou. Takovou věc si mohli obstarat ve dne. Dobře věděly, že olej je nutný. Podcenily situaci. Brali to jen jaksi hala bala. Nebraly to vážně.
6)
Nerozumné se dobývají na svatbu do domu ženicha. Tloukly. Ženich tvrdě: Neznám vás. Měly příležitost a dost času se připravit. Teď zůstanou venku, v noci.
7)
Matouš 25,13: JK: Bděte, nevíte ani den, ani v kterou hodinu syn člověka přijde.
8)
JK ohlásil svůj druhý příchod.
a)
Poslední soud. Řekl: Čekejte, přijdu. Nevíme přesně kdy.
b)
Spolehnout na slovo JK. Stálá připravenost.
9)
Družičky čekaly na ženicha. Některé čekaly špatně. Neměly v zásobě olej. Nepřipravenost. Matouš 24: Jeden bude vzat, druhý zanechán.
a)
Vnějšně může být zdánlivě vše stejné. Všechny čekají. Není vidět, že některé olej do zálohy mají a jiné nemají. Ukáže se to až v rozhodující chvíli.
b)
Čekat se dá dobře nebo špatně.
10)
Olej. Obraz víry. Nemá-li člověk dost víry, pak nevystačí svými silami ve všech životních zkouškách. Zklame v rozhodující chvíli.

Poznámky:

1)
Čekání. Jsme k tomu vybízeni. Rozdílné čekání:
a)
Pasivní. Bez zásob oleje. Bez víry, Ducha svatého, modlitby, lásky, dobrých skutků.
b)
Aktivní. S přípravou oleje. Komu na tom záleží, ten se pečlivě připraví. Na svatbu se člověk přece pečlivě připravuje. Zvl. ženy. Oblečení, účes. Dobrá nálada. Opatrné panny nesložily předtím ruce v klín.
2)
Vjezd JK do Jeruzalema. Velikonoční týden. JK je v chrámě. Uzdravoval. Kázání. Podobenství. Nádvoří chrámu se mělo věnovat vážným rozhovorům o věcech víry.
3)
Co znamená příchod JK pro nás. Jak my máme být připraveni. Konkrétně.
4)
Nerozumné družičky podcenily vážnost slov JK. Nebraly vážně důsledky. Nevěřily, že by se něco takového mohlo stát. Zlehčily si úkol. Nevážily si pozvání na svatbu natolik, aby tomu věnovaly trochu času. Podcenily přípravu.
5)
Magdeburg. Dóm. Kaple zvenku. Podobenství z kamene. V tváři neopatrných, odmítnutých, je totální beznaděje a hrůza. Vždyť jde o věčnost. Došlo jim to pozdě, až když dveře už byly zavřeny.
6)
Faust. Slyším velikonoční zvony. Ale nemám víru. Příklad moderního člověka. Pochybovač. Lhostejnost. Vzdálenost víře.


Bohumil Květenský a Tomáš Květenský vytvořili tyto internetové stránky na přání autora v podobě, aby byly maximálně dostupné i pro nevidomé.
V roce 2021 byly již zaniklé stránky obnoveny z úcty k celoživotnímu poslání a památce autora.