43. David se ujal vlády. 2 Samuelova 2-9.

(Biblická dějeprava -> 1 Dějeprava Starý zákon)

Text:

Žalm 128,1: Blahoslavený je každý, kdo se bojí Hospodina a chodí po cestách jeho.

Čtení:

Žalm 2.

Osnova.:

1)
Střízlivá věcnost Davida proti charismatikovi Saulovi. Pragmatismus.
2)
David je král v Hebronu. Judstvo. 7 let. Intriky proti severu. Saulovec Izbozet. Vojevůdce Abner. David zařídil likvidaci obou schopných nepřátel, Izbozeta i Abnera. Špičková rafinovanost.
3)
Hlavní město. Jeruzalem. Jebuz. Nedobytné. I slepí a chromí by ho prý ubránili. Ale ne před Davidem, který lstí Jeruzalem dobyl.
4)
Války. 20 let. Uklidnil pohraniční oblasti. Okolní nepřátele přešla chuť bojovat proti Izraeli. Genocidy. Masakry. Nelítostná krutost vůči nepřátelům.
5)
Touha Davida postavit chrám.
a)
Prorok Nátan: Nechce, aby David stavěl chrám. David má příliš mnoho krve na rukou.
b)
Aspoň příprava materiálu a peněz.
c)
Poznámka: Boží chrám v Jeruzalemě je přece jenom poznamenán krví, která lpí na Davidových rukou. Když ale chrám stavěl Davidův syn Šalomoun, tak to není tolik vidět.
d)
Navíc je část materiálu na Boží chrám pohanského původu. Fojnický král Chiram ochotně prodával.

Postup:

1)
Juda se přidal k Davidovi hned. Severní Izrael: Vládli tam Saulovci. 7 let. Izbozet. Vojevůdce Abner. David pak vládl na severu 33 let. Ujal se vlády po zavraždění Izbozeta. Celkem vládl jako Saul 40 let.
2)
Jeruzalem. Neutrální místo uprostřed. David dobyl Jeruzalem na Jebuzejcích.
3)
Chiran. Tyrský král. Pohan. Dodává Davidovi dřevo. Na stavbu chrámu. Příprava ke stavění chrámu v Jeruzalemě.
4)
Převezení truhly smlouvy do Jeruzalema.
a)
Severní tradici David stáhl na jih. Doprostřed Izraele. Jižněji než původně byla.
b)
Centralizace státní správy i kultu.
c)
David uspořádal velkolepou národní slavnost při převážení truhly smlouvy a při jejím umisťování do Jeruzalema.
5)
20 let David pořád bojuje. Prorok Nátan mu řekl, že na jeho rukou je mnoho krve. Chrám bude proto stavět až jeho syn.
6)
Mifibozet. Jonatanův syn. U Davidova dvora. Čestné místo. Prakticky vězení, pod kontrolou. David respektuje vztah k Jonatanovi.

Poznámky:

1)
Aplikace.
a)
Izrael vyšel z Egypta. Zaslíbená země. Pokojný život. Pořád to ale nějak nejde. Zápasy o uhájení života. Nápory. Různá podoba: Přírodní podmínky, uživit se. Nepřátelé. Boje. Zápolení.
b)
My. Touha po krásném a pěkném životě. Těšíme se na to, že konečně začneme plně žít. Vytváříme předpoklady. Uhájit život. Nápory. Vydělat na živobytí a na bydlení. Uživit rodinu.
1.
Osobní oblast života. Manželství, rodina. Pořád vytváříme předpoklady. Pocity: ujíždí nám pořád vlak. Nestíháme.
2.
Duchovní život. Zápas sboru. Uhájit existenci. Budovy. Kostel. Prostor ke shromažďování. Řešení každodenních starostí a průběžných problémů sboru. Opravy. Organizování.
3.
Možný dojem některých: Mnohé, co se dělá ve sboru, je málo duchovní. Ale nepřiloží ruku k dílu, aby se vytvořily a stále vytvářely předpoklady k tomu vlastnímu, co se má a co chceme ve sboru konat. Společenství kolem Sb. Ve víře pod Boží pravdou.
2)
David se chtěl ujmout vlády i v Severním Izraeli, kde vládli Saulovci. Dojem: Intrikařil. Zašel hodně za únosné hranice zákona a morálky. Navenek však vše vypadá docela pěkně. David uměl ovlivňovat veřejné mínění. Uměl zacházet s informacemi.
3)
Davidova aktivita, když se ujímal vlády v Izraeli. Celá řada námětů pro detektivní romány. Celá řada podnětů pro aktivitu kriminální policie a soudů.


Bohumil Květenský a Tomáš Květenský vytvořili tyto internetové stránky na přání autora v podobě, aby byly maximálně dostupné i pro nevidomé.
V roce 2021 byly již zaniklé stránky obnoveny z úcty k celoživotnímu poslání a památce autora.