Myslet na myšlení.

(Klady a vady kazatelů a kázání -> Různé)

Myslet do papíru.

1)
Člověk samozřejmě myslí mozkem. Pokud myslí. O některých lidech se ale např. říká, že mají mozek mezi nohama nebo jinde. Zůstaneme ale u lidí, kteří mají mozek v hlavě a chtějí myslet.
2)
Myšlení lze napomoci různou aktivitou, např. úkony. Někomu to víc myslí, když se prochází, když si to šmáruje 2 metry tam a 2 metry zpátky. Jinému to zapálí na procházce v lese nebo u řeky, která povzbudivě šumí nebo hučí. Někdo svírá v ruce nějaký předmět. Pravdou je, že mírná svalová aktivita různého druhu může napomoci vzniku a tvorbě myšlenek. Jiní zase získají myšlením mozol v sedací části svého těla.
3)
Mnoha farářům to začne myslet, když si sednou k psacímu stolu.
a)
S tužkou (dříve perem nebo dokonce brkem) v ruce a s papírem před sebou.
b)
Začnou ťukat do psacího stroje.
c)
Začnou pracovat s počitačem.
4)
Mnohé vnější doprovodné projevy myšlení impulzního nebo výsledného charakteru jsou generační záležitostí.
5)
Na kazatelnu však faráři pořád chodí s popsaným papírem, nikoli s obrazovkou na notebooku. Výjimečně chodí někteří faráři na kazatelnu bez papíru. To když se buď na kázání nepřipraví (což se stává jen výjimečně) nebo naopak, když se připraví natolik dobře, že mají v hlavě kázání, které by rádi vtloukli do hlavy svých posluchačů. Jdou prostě v tomto směru dobrým příkladem. Navíc je přímé a bezprostřední slovo živější, údernější a účinnější. Pokud farář ovšem na kazatelně nemektá nebo nemekotá.
6)
Viz: Neosobně.

Myslet a přemýšlet na kazatelně.

1)
Farář musí na kazatelně myslet. Ne však přemýšlet.
2)
Přemýšlet by měl farář při přípravě kázání.
3)
Upřesnění pojmu. Je rozdíl mezi přemýšlením a rozmýšlením (se). Trocha toho přemýšlení na kazatelně je tedy přece jenom povolena.

Myšlení faráře.

Kazatel má myslet při kázání na Boha a na posluchače.

Nedomyšlenost.

1)
Může se jednat o nedomyšlenost či nedomyšlenosti v kázání nebo celého kázání.
2)
Kázání může být krásné a pěkné. Dokonce i teologicky dokonalé, takže srdce teologa bude jásat. Jenže i přesto se může jednat o kázání nedomyšlené.
3)
V kázání jde o Boha.
a)
V praxi to znamená: Jde o dnešní posluchače.
b)
Nejde o teologické či jiné promenádění se faráře.
4)
Domýšlet kázání, to je fuška.
5)
Nedomyšlených kázání je habaděj. To by nebylo to nejhorší. Rostoucím problémem je, že jich přibývá. Pro kazatele je to totiž pohodlnější cesta než se trápit domýšlením. Myšlení přece bolí. A nejde jen o sedací svaly. A nejde ani navíc o mozkové závity. Jde i o odvahu.
6)
Viz: Neosobně.


Bohumil Květenský a Tomáš Květenský vytvořili tyto internetové stránky na přání autora v podobě, aby byly maximálně dostupné i pro nevidomé.
V roce 2021 byly již zaniklé stránky obnoveny z úcty k celoživotnímu poslání a památce autora.