Život ve starém izraeli.

(Biblický slovníček)1) Nepředstavitelné a nepochopitelné pro většinu dnešních lidí. Zkusme si představit život prostého člověka v době např. krále Davida.
2) Co bychom neměli: Hodinky. Radio. Televize. Auto. Silnice. Elektrika. Pračka. Nůžky na nehty. Internet. Mobil. Obchody v našem slova smyslu. Lednička. Postel. Stůl. Skříň na šaty. Peníze.
3) Nelidská představa je vykoupena iluzorní účelovou jednoduchostí života.
4) Starověký aténský filozof Diogenes dával na odiv svůj jednoduchý životní styl, který byl příliš jednoduchý, prostý a neuskutečnitelný i pro skromnější starověk.
a) Je zajímavé, že Diogenovo počínání budilo zájem u žáků z bohatších vrstev.
1. Diogenes chodil v pravé poledne aténskými ulicemi s rozžatou lucernou a hlásal: Hledám člověka.
2. Diogenes bydlel (na čas) v sudu a tvrdil, že člověk by neměl mít příliš mnoho potřeb. Měl pouze misku na nabírání vody. Ale i té se nakonec zbavil. Vodu lze nabrat i rukama.
3. Prostota hraničící s primitivností je leckdy přitažlivá aspoň na čas a hlavně pouze teoreticky jako na čas ve společnosti zmiňovaná zvláštnost či rarita v různých dobách.
- Např. zástupy přicházely k Janu Křtiteli, který bydlel na kraji pouště a živil se uschlými sarančaty a medem a byl oblečen jako dávný prorok Eliáš ve velbloudí kůži. To vnější jistě mohlo napomoci přitažlivosti a zájmu, ale podstatné na Janovi bylo jeho pravdivé slovo, se kterým se před nikým netajil.
- Před Velkou francouzskou revolucí byla rokokem zhýčkaná šlechta též přitahována k prostému venkovskému způsobu života. Jenže tato šlechta nepracovala a její příklon byl pořád pouze jen mírným zmírněním té rokokové zhýčkanosti.
- Hypies. 60tá léta. Děti z bohatých rodin. roupama nevěděli, co dělat. Příklon k primitivnějšímu a jednoduššímu životu. Měli na to a vzádech jim zůstávala zajištěnost od rodičů. Pak po dočasném výpadku či úletu směrem ke zvláštnímu zážitku se díky protekci (kontakty rodičů) dostali na lepší místa a mohli vzpomínat na krásné chvíle svého mládí např. na Krétě, kde se usadila spousta amerických hypíků.
b) Poznámky.
1. Starověká hygiena byla trochu jiná nežli hygiena v moderní době. Když si Diogenes nabíral vodu ze společného zdroje, tak si své ruce vlastně současně umyl.
2. Budha též mluvil o tom, že člověk by neměl mít příliš mnoho potřeb.
3. Diogenem doporučovaný životní styl je vpodstatě na úkor aktivní společnosti kolem. Ke svému filozofování a meditování potřeboval aspoň ten sud, kus hadru místo (jako) oblečení a sem tam nějaký ten milodar v podobě jídla od lidí z usazené společnosti.
5) Bible vede k aktivnímu tvůrčímu přístupu k životu.
a) Duchovní nadstavba je umožňována normálním způsobem života.
b) Když ale člověk má základní zajištění pro život, měl by si uvědomit, co je podstatné.
c) JK v Kázání na hoře: Hledejte nejprve KB a jeho spravedlnost. To ostatní vám bude přidáno.


Bohumil Květenský a Tomáš Květenský vytvořili tyto internetové stránky na přání autora v podobě, aby byly maximálně dostupné i pro nevidomé.
V roce 2021 byly již zaniklé stránky obnoveny z úcty k celoživotnímu poslání a památce autora.