Šalomounova moudrost.

(Biblický slovníček)1) Při nástupu na trůn Hospodin nabídl Šalomounovi, že mu splní každé jeho přání. Šalomoun musel asi už být dost moudrý, že si vybral moudrost. Nádavkem dostal bohatství, dlouhý věk, pokojné panování, likvidaci nepřátel.
2) V Řeckých bájích se jiný princ (Paris( rozhodoval, co si vybrat. Tři bohyně se ucházely o jeho přízeň, aby jim přiřkl zlaté jablko určené té nejkrásnější. Bohyně to nechtěly zadarmo, při lobování nabízely: Moudrost, bohatství a pokojný rodinný život. Mladík se ale chytil na nabídku nejkrásnější ženy světa. Následná trojská válka pak znamenala smrt, utrpení a zbídačení mnoha lidí, zničené prosperující město. Inu, důsledky neuvážlivého a sobeckého rozhodnutí mohou být dalekosáhlé a mnohdy vše zaplatí jiní, kteří na to doplatí. Přijdou k tomu jako slepý k houslím.
3) Moudrá královna ze Sáby o Šalomounově moudrosti prohlásila: Myslela jsem si, že pověsti o šalomounově moudrosti dvojnásobně přehánějí. Teď vidím, že skutečnost je dvojnásobná než pověsti.
4) Šalomoun se dostal i do arabských pohádek jako moudrý Sulejman.
5) Na stará kolena Šalomoun zblbnul a jednal nemoudře. Měly v tom prsty nebo něco jiného jeho pohanské ženy, které obrátily jeho srdce od Hospodina k pohanským modlám. Za život měl Šalomoun celkem tisíc žen.
6) Šalomounova moudrost byla pověstná a je dosud příslovečná. Příklad moudrosti, logického uvažování: Za Šalomounem jako za králem, nejvyšším soudcem, přišly dvě ženy a tahaly se o jedno dítě. Každá tvrdila, že dítě je její. Že ta druhá své dítě zalehla a v noci jí její dítě ukradla. Šalomoun rozhodl moudře: Když se ženské nemohou dohodnout o děcko, vezměte meč, rozssekněte je a dejte každé polovičku. Jedna žena souhlasila, ale pravá matka prosila, ať dítě nezabíjejí, ať si je raději vezme ta druhá.
7) Šalomounova moudrost by možná ztěží stačila na moderně pojatou problematiku:
a) Pokud jsou zmíněné ženy prostitutky, pak je jejich vztah k dítěti překvapivě starodávný. O interupcích a podobných věcech pochopitelně věděli už ve starověku.
b) Problematiku dětských domovů a odložených a pohozených dětí Šalomoun nemusel řešit.
8) Šalomounova moudrost, bohatství, nádhera a věhlas. To vše bylo vykoupeno a zaplaceno nezměrným utrpením prostých lidí a desetitisíců otroků. Stavba nádherného chrámu a ještě nádhernějšího paláce, to nebyla tehdy žádná maličkost. V Šalomounově těžkém průmyslu (měděné hutě v Aziongeberu u rudého moře) těžce pracovalo a zahynulo velké množství otroků. výčet Šalomounova bohatství a bohatství jeho šlechty v knihách Paralipomenon je tak veliký, že může zblednout závistí i nejeden moderní tunelář.

Šalomounské stanovisko.

1)
Chytré, někdy až rafinované.
2)
Je velká otázka, zda by s tím souhlasil Šalomoun.

Šalomounština.

Balancování mezi Ano a Ne.


Bohumil Květenský a Tomáš Květenský vytvořili tyto internetové stránky na přání autora v podobě, aby byly maximálně dostupné i pro nevidomé.
V roce 2021 byly již zaniklé stránky obnoveny z úcty k celoživotnímu poslání a památce autora.